Cvičné Harvardy předvedou skupinovou slétanost!

15.08.2018
Cvičné Harvardy předvedou skupinovou slétanost!

Americký letoun North American T-6 Texan se v průběhu 2. světové války stal nejpoužívanějším spojeneckým strojem určeným pro pilotní výcvik armádních i námořních pilotů ke střeleckému i přístrojovému výcviku. Britské královské letectvo používalo tento letoun pod názvem Harvard.

Texan/Harvard byl rozšířeným typem i po válce. Jen u nás v Čechách jich v dnešních dnech létá, či létalo u soukromých provozovatelů 7 kusů. Dva z nich, shodou okolností oba ve zbarvení z ex SAAF (Jihoafrické vojenské letectvo) výzbroje, jsou již několik let častými hosty leteckých dní v Čechách. Plzeňský s trupovým číslem „7696“ a točenský „7678“. Oba Harvardy uvidíte v ukázce skupinové slétanosti včetně premiérového skupinového letu s další legendou, Lockheed 10A Electra.

Vzhledem k tomu, že na tomto typu letounu bylo vycvičeno i několik stovek Čechoslováků, kteří pak sloužili v řadách Britského královského letectva – RAF, byl na počest našich pilotů v červnu 2017 přebarven plzeňský Harvard „7696“ do podoby stroje FX352 kódového značení „11“, se kterým naši piloti létali pokračovací výcvik u 2. cvičné squadrony 17. SFTS z letiště Spitalgate hr. Lincolnshire v Anglii.

Texany také proslavil Hollywood, kde si zabojovaly na stříbrném plátně. Pro natáčení amerického velkofilmu Tora, Tora, Tora, který popisuje japonský útok na základnu amerického loďstva v Pearl Harboru, byla řada letounů T-6 přestavěna do podoby japonských stíhacích letounů Zero, torpédonosných Kate a střemhlavých bombardérů Val. Některé z takto upravených strojů účinkovaly i v jiných válečných filmech např. Bitva u Midway a dalších.


TOP